09 Aralık 2010

CVT geri dönüyor!Artık blogla ilgilenemiyorum ama önemli haberleri vakit buldukça aktarmaya devam edeceğim. Bir hafta kadar önce 2011 model Jazz'larla ilgili basın bülteni dağıtılmıştı. Değişiklikler şöyle:

Öncelikle CVT konusu: Eski kasanın CVT şanzımanlısını kullanıp yeniye sadece I-SHIFT yüzünden geçmeyenler olduğunu çok iyi biliyorum. Onları sevindirecek çok önemli bir haber var. Japonya'da ikinci nesil çıktığından beri zaten kullanılan yenilenmiş CVT, Avrupa'da 1.4 motorlu Jazzlar için opsiyon olarak geri dönüyor. Umarım Türkiye'de de bu seçenek sunulur. Hükümetin eline yüzüne bulaştırdığı vergi oranı yüzünden Hybrid için hiç heyecanlanmıyorum ama yeni kasada CVT gerçekten büyük haber.

Bir başka önemli değişiklik de sürüş konforunun ve yol tutuşunun artması için süspansiyonda yapılan değişiklikler. EPS direksiyonda da yüksek hızlarda daha direkt bir his verecek şekilde iyileştirme yapılmış.

Jazz Hybrid İngiltere'de 1 Şubat 2011'de satışa çıkıyor. Fiyatı 15,995£ olacak. benzinli modelin giriş fiyatıysa İngiltere'de 11,295£. Fiyat kafa karıştırıcı olmasın diye şu bilgiyi vermeliyim, Bu bahsettiğim giriş modeli, Türkiye'de satılan Joy+'nın çok aşağısında yer alıyor.

Jazz'ın 2011'de dört yeni rengi daha olacak. Ayrıca Hibrid'e özel üç renk geliyor (bunlar farklı mavi, yeşil ve beyaz tonlarıymış).

Far tasarımıyla ön ve arka tampon tasarımı değişmiş, ben fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla pek beğenmedim. Ama bu değişiklikler, gövdenin aerodinamik sürtünme katsayısını 0.336'dan 0.330'a düşürmüş.

Deri koltuklar, (bizde Fun+ olarak bilinen) en üst modellerde standart olmuş. İçeride başka kozmetik iyileştirmeler de yapılmış, şimdilik pek detay yok.

1.2 ve 1.4 I-VTEC Motorlar ince ayardan geçirilmiş ve CO2 salınımı kilometrede iki gram düşürülmüş. Tüketim de bu oranda (çok az da olsa) düşmüştür büyük olasılıkla.

Bu arada Jazz Hybrid'in CO2 salınımı 104 g/km, ortalama tüketimi ise 4,4 lt / 100 km olarak açıklanmış.


3 yorum:

Tyre Repair dedi ki...

It is really preferable to use hybrid cars since compared to other vehicles they emit clean energy. Also, hybrids provide better mileage and more comfortable to use.

Abdullah Koçaş dedi ki...

honda hayat onda :) abduko

katherinewright dedi ki...

Thanks for sharing this with us....Nice information.
For used cars in London,UK visit my page Toyota Alphard & Mazda Bongo Friendee


Cheers