17 Kasım 2005

Kısa haberler

Jazz, Honda'nın iddiasına ve tarafsız ölçümlere göre dünyanın en az tüketen benzinlisiydi: düne kadar! (En yakın rakibi de Toyota Yaris). Nissan'ın 2007'de çıkacak olan modeli Versa'nın 1.8 litre/120 hp'lik CVT şanzımanlı modelinin "Jazz'dan bile daha az yaktığı" açıklandı. Rakamlar henüz ortada yok ama koskoca Nissan'ın da yalan söyleyecek hali yok. İşin en cazip tarafı, bu modelin Astra - Golf - 307'lere kardeş gelen bir orta sınıf üyesi olmasına rağmen Jazz'la aynı fiyatla, yani 12.000 Amerikan dolarına satılacağının duyurulmuş olması. Tabii bu ucuzluk sadece Amerika'ya özgü kalabilir çünkü Nissan'ın fabrikalarından biri de orada. Yine 2007'de çıkması beklenen 2. nesil Jazz'ın nasıl motorlarla donatılacağı ve ünvanını geri alıp almayacağı henüz belli değil.

- Lifestyles adlı bir dergiden (ABD): "Honda'nın Fit'i ve Toyota'nın Yaris'i, 12.000 dolara çok kaliteli bir müzik sistemi, ABS, çoğul havayastıkları ve sayısız donanım sunuyor. Detroit'in (Amerika'nın Bursa'sı) bu fiyata bu özellikleri veren bir araba üretip üretemeyeceğini zaman gösterecek."
Bu makaleden de önemli bir şey anlıyoruz: Amerika gerçekten de ucuz ve kaliteli otomobil yapmayı beceremiyor (Kişisel fikrimi sorarsanız büyük ve pahalılarda da inanılmaz yeteneksizler). ABS ya da havayastıkları, Japon markaların giriş modelleri için seneler önce standart hale gelmiş özellikler. Avrupalılardaysa Polo ya da Clio gibi arabalarda bile daha yeni standart olmaya başlıyor. Eğer Detroit rekabetçi arabalar üretemezse ne olacağını şimdiden görmek mümkün. Japonlar muhtemelen çok satacak, karşılarına rakip yerliler hemen çıkamayacak, amerikan otomotivi zor günler geçirmeye ve işçi çıkarmaya başlayacak, bu sefer japonlara karşı tepki büyüyecek, aynı geçmişte yaptıkları gibi gösteriler düzenleyip ufak japon otomobillerini yakılıp dozerlerle ezecekler, Amerikan hayat tarzını sürdürmenin yolunun çok benzin tüketmekten geçtiğini haykıracaklar (aslında doğru hani), sonra yine geçmişte olduğu gibi Amerikan firmaları küçük, ucuz ve kaliteli arabalar yaptığında da bu sefer Amerikalılar bu arabaları beğenmeyecek, bazı firmalar iflas edecek. Bu anlattıklarımın çok benzeri 70'lerde petrol krizinde ve 80'lerde de Amerikanların otomobil yapmayı artık hiç becerememeye başladıkları ve halkın japonlara rağbet ettiği yıllarda yaşandı, o yüzden yine olursa şaşırmam.

- Auto Express İngiltere'den, özet: Platformu ve iç mekanı Jazz mantığıyla düzenlenmiş yeni Civic, sınıfını dağıtacak. Diğer firmaların yeni nesil arabaları gittikçe büyüyüp içleri de daralırken Civic 35 mm daha alçalmış ancak buna rağmen dünyanın resmen en geniş iç hacimli orta sınıf arabası ünvanını kazanıyor. Civic HB, Focus, Golf ve Astra gibi arabalardan kesinlikle daha güzel ve çok daha geleceğe ait. Seat'ın yeni Leon'u bile bu Civic'in görsel çarpıcılığıyla yarışamıyor. 485 litrelik şaşırtıcı bagajı, sınıfının şimdiye kadar lideri olan Focus'un bile 100 litre ilerisinde.


2 yorum:

Ahmet Aksoy dedi ki...

Barış Bey,
Sizin bu araştırma ve bunları aktarma konusundaki hızınıza yetişmek mümkün değil. Bakalım bebek olunca ne yapacaksınız. 8 aylık bir baba olarak Allah kolaylık versin diyorum. Ufak bir not: Bizdeki bu vergi oranlarıyla biz ne kadar az yakarsa yaksın bu Nissan'ı alamayız. :)

Barış Purut dedi ki...

Çok teşekkür ederim Ahmet Bey :) Bundan bir hafta öncesine kadar düzenli olarak bazı kaynakları (basılı ya da dijital) okuyor ve haftada iki üç kere de Google araması yaparak kıyıda köşede kalan haberleri okuyordum.

Son bir haftadır da Google Alerts hizmetinden faydalanıyorum, belirli bir konuyu takip etmek isteyen herkese tavsiye ederim. Anahtar kelime girerek "uyarı" oluşturuyorsunuz, sonra o kelimelerin geçtiği her yeni haber ve web sitesi gmail hesabınıza geliyor. Ancak herşey internette olmadığından diğer medyaları da takip ediyorum elbette..

http://www.google.com/alerts
faydalanmak için gmail davetiyesi isteyen olursa yollayabilirim, halen elimde 40-50 tane olması lazım.

Bebek olunca site de biraz tatil yapar herhalde. Zavallı karımın 9 ay canı çıkmış olacağından, emzirmek dışında yapabileceğim her şeyi üstleneceğim tabii. Hiç ilgilenmiyor olmamak için bir iki resim koyar, ingilizce de olsa link veririm, kim bilir, belki de bebek yüzünden o kadar uyanık kalırım ki bol bol yazarım :)) Eğer erken ya da geç doğum olmazsa 19 Şubat gibi bekliyoruz doğumu, göreceğiz bakalım...

Size de çocuk büyütürken kolaylıklar dilerim, umarım ve eminim çok keyifli, sağlıklı, sorunsuz bir macera olur sizin için...