29 Ocak 2010

Geri çağırma

Honda, 2002 - 2008 arasında üretilen birinci nesil Jazz'ların 646.000 adedini geri çağırıyor.


"646.000 Adet aracını geri çağıran üretici sorunun Fit, Jazz ve City modellerinde kullanılan elektrikli cam açma ünitelerine su kaçması ve kısa devreye sebebiyet vermesi olduğunu açıkladı. Geri çağırmanın Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Güney Afrika'da yapılacağını belirten üretici Japonya pazarında satılan modellerde böyle bir işleme gerek olmadığını belirtti."


Honda Jazz modelini geri çağırıyor
Sorun sürücü kapısından kaynaklanıyor
29 Ocak 2010 Cuma, 16:51
Honda, Güney Afrika'da, 2002-2008 model Jazz marka otomobilleri güvenlik gerekçesiyle geri çağırdı.Honda'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, ''bazı durumlarda, su sızması sonucu kısa devre yapan sürücü kapısı pencere düğmesinin inceleneceği ve modifiye'' edileceği bildirildi.

Geçen yıl Eylül ayında Cape Town'da 2 yaşındaki Vanilla Nurse, otomobilde uyurken yangın çıkmış ve hayatını kaybetmişti.

Honda, Güney Afrika'da Aralık ayında 352 adet satılmıştı.

Son olarak Reuters haberi:

13:41 29 Jan 2010 Honda 646,000 adet Fit/Jazz ve City modeli aracı geri çağıracak

TOKYO, 29 Ocak (Reuters) -

Honda, 140,000'i ABD'de olmak üzere dünya genelindeki 646,000 adet Fit/Jazz ve City modeli aracını geri çağıracağını açıkladı.

Honda sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, geri çağırma kararının Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Güney Afrika ve Asya ülkelerinde satılan modelleri kapsadığı, ancak Japonya'da satılanların bu uygulamaya dahil olmadığı belirtildi.

Fit, Honda'nın Japonya'da en çok satılan modeli.

Geri çağırmaya gerekçe olarak gösterilen arızanın araçların elektrik sistemiyle ilgili olduğunu açıklayan Honda, söz konusu arızanın otomatik camları açıp kapatan düğmeden içeri su girmesine, dolayısıyla bazı durumlarda yangına yol açabildiğini belirtti.

Honda sözcüsü, söz konusu arızayla ilgili olarak ABD'de iki, Güney Afrika'da ise bir yangın vakasına rastlandığını açıkladı.


(Haberi yazan Chang Ran-Kim; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

1 yorum:

Honda Club TR dedi ki...

HONDA Türkiye’den geri çağrılmayla ilgili yapılan açıklamada, “Jazz ve City modellerindeki cam açma düğmesi arızasından kaynaklanan geri çağırma” Türkiye’de satılan hiçbir aracı içermemektedir” denildi.