25 Temmuz 2006

Bilmez miyiz!

Fit'in uzun dönem testini yapan ekipten Justin'in 8750. kilometrede yaşadığı aydınlanma:

"Şimdi farkına vardım: İnanamıyorum ama şu ana kadar Fit'imiz en ufak bir sorun dahi çıkarmadı. Honda, reklamlarında güvenilirlik ve kaliteyi öne pek çıkarmasa da Suzuka'da (Japonya) üretilen Fit gerçek bir cevher olduğunu kanıtladı. Bir araba genellikle bu noktada kendini salmaya başlar. Motor ve şanzıman gevşer, ilk gıcırtı ve takırtılar duyulur. Ama Fit'te değil: herşey mükemmel bir biçimde birleştirilmiş, yolda giderken motor, lastikler ve rüzgarın hafif sesi dışında çıt çıkmıyor".

Not: Çok doğru. 30.000 km'deki arabamda da herhangi bir ses yok. 1,5 yılda sadece bir kere şoför tarafındaki camdan ufak bir tıkırtı gelmiş, o da serviste 1-2 dakikada halledilmişti.
- BP


Ek:
-Honda'nın Amerika satışları beklentileri de aşarak %30'un üzerinde artış göstermiş.
Bu karlı çeyrek, aynı zamanda Fit'in de Amerika pazarına girdiği dönemi simgeliyor.


3 yorum:

Yalcin Sahin dedi ki...

ABD'de Toyotanin satislari %11.7 ve Honda'nin satislari da %6.0 artarken Amerikan arabalarinin satislari dusmus. Japon arabalarinin mutlak galibiyeti anlamina geliyor artik bu. Buna Honda Fit'in de katkisi olsa gerek.

cemyarar dedi ki...

Şu Amerika'da çok ilginç şeyler oluyor....

Bir 10 yıl öncesinde Michael Jackson'nın deri renginin siyahtan beyaza dönüşeceğini düşünmek ne kadar absürtse, küçük arabaların birgün Amerika'da revaçta olacağını düşünmek de o kadar absürtdü. Fakat gelin görün ki, 2006 yılında Jazz (Fit) gibi küçük Japon arabaları Amerika'da satış rekorları kırıyor.

Hani Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül'ün dün Washington Post'a yazdığı makelede dediği gibi ("my generation grew up with an image of the United States as standing for the revered values of democracy.") bizim neslimizde önünde bufalo boynuzu olan iri ve alabildiğine geniş Amerikan Arabalarıyla büyüdü.

Yoksa Amerikalılar, demokrasiye olan inançları azaldıkça daha küçük arabalara mı biniyorlar :)

Sakın özgürlük duygusuyla mekansal genişlik arasında bir korelasyon olmasın !!!

Barış Purut dedi ki...

Doğrudur. 74 yılında Civic'i keşfetmeleri de benzer bir "özgürlük" furyasına denk geliyor.