11 Eylül 2006

42 litreyle 1400 kilometre

Aşağıdaki habere ulaşmamı sağlayan Hakan Turan'a teşekkürlerimle:

Petron'un Honda Filipinler ile birlikte düzenlediği "Petron Xtra Mile Challenge" düşük tüketim maratonunda dolu bir depoyla tam 1400 kilometre yapan (ve geçen senenin 1114 km rekorunu kıran) Emilio ve Emmanuel Zayco kardeşler, 1.3 CVT Jazz'larıyla birinci olmuşlar. Haberde 1.8 motorlu ve düz vitesli bir Civic'in de aynı koşullar altında 1301 kilometre yaptığı belirtiliyor fakat bunun yine 42 litreyle mi yoksa Civic'in depo hacmi olan 50 litreyle mi elde edildiği bilgisine ulaşamıyoruz.

Maratonun sonuçları aşağıdaki gibi. (Diğer araçların da farklı motorlu Jazz'lar olduğunu sanıyorum, haberde bu bilgiye ulaşamadım):
1- Emilio ve Emmanuel Zayco - 1400 km (1.3 Honda Jazz CVT) - 3 lt / 100 km
2- Michael ve Grace Asuncion - 1,390 km (1.3 Honda Jazz CVT) - 3,02 lt / 100 km
3- Ron de los Reyes ve Julienne Cruz - 1,333 kilometre (1.3 Honda Jazz CVT) - 3,15 lt / 100 km
4- Mark ve Mina De Perio – 1,322 km - 3,17 lt / 100 km
5- Randy Mencias ve Allen Abarintos - 1,316 km - 3,19 lt / 100 km
6- Randy Ravena ve Joanna Antonio – 1,280 km - 3,28 lt / 100 km

Yorum:
Bu maratonun tüketim sonuçlarını erişilen mesafenin yanında lt / 100 km cinsinden aktardım ki benim iki yıldır verdiğim tüketim ortalamalarımın o kadar da zor erişilecek şeyler olmadığı anlaşılsın. Ayrıca yarışan araçların otomatik olduğu da unutulmasın, benim Jazz'ım düz vitesli...

Not: Bu yarışma, Petron'un "Xtra Unleaded (kurşunsuz)" isimli benzinini tanıtmak için yapılıyor. Yakıtın özelliği, firmanın ifadesiyle yüksek sıkıştırma oranlı motorlar için hazırlanmış olması. Dünyanın en pahalının benzininin satıldığı ülkemizde Honda Türkiye'nin benzer bir eko-maraton düzenlemesi doğru olmaz mıydı?

5 yorum:

cemyarar dedi ki...

Barış ben biraz dikkatsizimdir. Yanılıyorsam lütfen düzelt: Filipinler'deki sözkonusu maratonda kullanılan Jazz'ların 42 litre değil mi? Orjinal haberi de okudum ama göremedim. Hatta geçen senenin haberinin yer aldığı sitede (http://tinyurl.com/lszpb ) bulunan resim altı yazısında "In the end, the Jazz acheived 1,113.9 kilometers. With the Jazz's 45-liter tank, that's 24.75 km/L." gibi bir ifade var. Acaba Filipinler'deki Jazzların deosu 45tl midir? Gerçi hoş 3 lt az olsa nolur fazla olsa olsa ne olur? Jazz az yakıyo işte ama benimkisi haybeden "araştırmacı gazetecilik"! :))

Barış Purut dedi ki...

İyi dikkat etmişsin Cem. Bence hata Petron'dan kaynaklanıyor. Resim altı yazısındaki 45 litre bilgisinin yanlış olduğunu hemen şöyle öne sürebilirim:

http://www.hondaphil.com/specs.php?model=jazz_vtec

Sayfanın dibinde Filipinler'deki Jazz'ların da dünyanın her yerindeki gibi 42 litrelik depolarla donatıldığını görmek mümkün.

Hoş, diyelim ki bu maraton bir şekilde 42 değil de 45 litreyle koşulmuş olsun, 1400 kilometrelik rekor da o zaman 3 litre / 100 km yerine 3,2 lt / 100 km anlamına gelirdi. Dediğin gibi fazla değişen bir şey yok.

Not: Yarışma kurallarında kullanılacak benzin miktarıyla ilgili bir bilgi yok, sadece bir tam depo diyor:
http://www.petronfuelsuccess.com/home/Beatthe1114kmchallenge/TheChallenge/tabid/62/Default.aspx

Barış Purut dedi ki...

Ayrıca "achieved" yerine dilbilgisi özürlü Amerikan gençliği gibi "acheived" yazan bir siteye de çok güvenmemek gerektiğine karar verdim. 42'yi de elbette 45 yapabilirler! Nerede editörlük müessesesi?

Oğuzhan IMAMOGLU dedi ki...

Kesin filipinli yerlilerin büyülerinden yaptırmışlardır..:)

Adsız dedi ki...

Eposta grubunda CVT'nin daha az yakabileceğini iddia etmiştim. Yanılmadığımı görmek güzel. :)Parkur ve ortalama hız hakkında bilgi yok mu? Yani hiç yokuş yok sanırım. Malum filipinler, rakım da sıfıra yakın.

Ayrıca bu nefis motoru ve şanzımanı şöyle klasik bir sedana ya da coupeye koysalar tadından yenmez diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
Selim